Zpracování podkladů

Změníl(a) - Lucie Mácová

Na panel Zpracování podkladů se dostanete volbou z menu Mzdy / Měsíční zpracování.

Podklady pro zpracování mezd jsou:

  • buď přímo z evidencí v plusPortalu (docházka, pracovní cesty, odměny, drobné výdaje, nemocenské dávky, roční vyúčtování, stravenky)
  • nebo se jedná o nahrávané soubory z jiných programů (tj. veškeré podklady, které dostává mzdová účetní od vedoucích, mistrů atd.) např. odměny nebo srážky za obědy.
Nahrávané (importované) odměny mají přednost před odměnami, které vstupují do podkladů mezd z modulu Odměny nebo z karty zaměstnance (další položky odměňování).
Tzn.: pokud existuje „stejná odměna“ vstupující do stejné „mzdové složky“, je nahrávaná a současně je řešena formou schvalovacího work-flow v modulu Odměny, tak nahrávaná odměna má vyšší prioritu – přebije tu z modulu Odměny.
Pokud by existovala „stejná odměna“ z nahrávaného souboru vstupující do „odlišné mzdové složky“, tak se ve mzdě zobrazí.

Počty údajů zobrazují barevně, zda jsou v pořádku nebo je třeba něco doplnit a fungují jako odkazy do konkrétních evidencí.

Do mzdy zaměstnance lze před výpočtem načíst položky z textového souboru, připraveného jinou aplikací. Příkladem může být načtení úhrad za obědy na základě výpisu pořízeného jiným programem nebo načtení úkolových mezd z programu pro řízení výroby. Soubory je možné nahrávat ručně nebo automaticky (dle nastaveného kalendáře program hledá v určené složce dohodnutý soubor) pomocí volby Přidat nahrávání. V názvu souboru nebo jeho umístění můžete použít zástupné znaky MM pro měsíc a YYYY nebo YY pro rok. Soubor by měl být umístěn ve složce, ke které má přístup program běžící na serveru. Ponecháte-li pole nevyplněno, otevře se při každém nahrání okno pro ruční vyhledání souboru, který může být i na jiném místě (lokálním počítači).

Popis požadované struktury vstupního souboru

Podmínkou využití této funkce je, že cizí aplikace dokáže připravit soubor v požadované struktuře: Jedná se o textový soubor, kde jeden řádek odpovídá jedné položce mzdy daného zaměstnance a údaje v řádku jsou v určeném pořadí a odděleny středníkem. Soubor nemá žádné záhlaví a jednotlivé údaje v každém řádku mají tento význam:

Pořadí

Údaj

Popis

1

Identifikátor zaměstnance

Jako identifikátor zaměstnance může být použito osobní číslo nebo číslo pracovní smlouvy.

2

Číslo složky mzdy

Číslo musí odpovídat číslu, které je pro danou složku přiděleno v číselníku složek mzdy. Je-li v souboru číslo složky, které není v číselníku, bude záznam při importu ignorován.

3

Pracovní dny

Číslo, které se přenese do počtu pracovních dnů u dané složky mzdy.

4

Hodiny

Číslo, které se přenese do počtu hodin u dané složky mzdy.

5

Hodnota

Číslo představující hodnotu dané složky mzdy.

6

Počet

Číslo, které se přenese do údaje počet u dané složky mzdy.

7

Kalendářní dny

Číslo, které se přenese do údaje kalendářní dny u dané složky mzdy.

8

Nákladové středisko

Číslo nákladového střediska (max. 30 znaků). Bude-li soubor obsahovat tuto nepovinnou položku, zapíše se do rozkladu mzdové složky.

9

Zakázka

Číslo zakázky (max. 15 znaků). Bude-li soubor obsahovat tuto nepovinnou položku, zapíše se do rozkladu mzdové složky.

Potřebujete-li u některého údaje přenést desetinnou hodnotu, oddělovačem desetinných míst je tečka nebo čárka.

Pokud bude textový soubor obsahovat alespoň jednu z položek Nákladové středisko nebo Zakázka v nenulové hodnotě, pak se do položky mzdy zapíše součet rozkladu dané položky mzdy. Soubor lze vytvořit i za pomoci aplikace MS Excel a tím pořizovat některé části mzdy v Excelu.

Nepoužívejte oddělovače tisíců (skupin číslic). Rovněž je nutné, aby soubor obsahoval minimálně prvních 5 sloupců.

Příklad obsahu souboru:

1;10102;0;0;31000;0;0

2;10102;0;0;27000;0;0

Odkazem Přejít na položky se zobrazí všechny načtené položky. Ručně je možné přidat další jednotlivé položky. Zadáním měsíce a roku lze zadat položku mezd do budoucnosti.


Jak hodnotíte článek?