Průměrný hodinový výdělek
Průměrný hodinový výdělek (dále jen PHV) se v programu přepočítává automaticky při měsíční uzávěrce vždy na konci rozhodného období, tj. čtvrtletí (3., 6., 9. a 12. měsíc).
PHV na kartě zaměstnance
Informaci o aktuálním PHV má každý zaměstnanec na své kartě (Zaměstnanci / HR panel / karta zaměstnance / záložka Zpracování mzdy / sekce PHV).
Kromě jiného zde najdete možnost PHV Přepočítat, která se využije např. u nového nástupu.
Aktuální PHV je programem automaticky vypočítán z údajů z předchozího rozhodného období (čtvrtletí) a detail výpočtu je možné zobrazit proklikem údaje PHV podrobnosti.
Ruční zadání PHV
V některých případech je nutné PHV zadat ručně nebo ho přepsat a označit jako pravděpodobný průměr:
Dále je možné zadaný PHV zafixovat označením volby Vypnout pravidelný přepočet. Využívá se v ojedinělých případech, např. při odchodu na mateřskou dovolenou, kdy je možné touto volbou zafixovat aktuální PHV pro proplacení dovolené po MD a následně tuto volbu zrušit.

Pokud opravíte PHV na kartě zaměstnance v měsíci, za který již máte uzavřené mzdy, tak Vás program upozorní hláškou, že se změna ve mzdě promítne až v následujícím mzdovém období:

PHV v měsíčním zpracování mezd
PHV je možné přepsat i přímo ve mzdě (Mzdy / Měsíční zpracování mezd / Zpracování mezd) tlačítkem Upravit podklady / záložka Základ a PHV.
Reporty
Pro kontrolu výpočtu PHV jsou v menu Mzdy / Ke stažení dostupné tyto reporty:
- Výsledky ostrého/opravného výpočtu PHV - report obsahuje výsledky ostrého výpočtu po ukončeném rozhodném období a pro nové smlouvy v průběhu čtvrtletí nástupu.
- Kontrolní výpočet PHV - report slouží pro kontrolu výpočtu PHV.
Opravný výpočet PHV
Použitím této hromadné úpravy se PHV přepíše v kartě zaměstnance.
Průměrný měsíční (hrubý) výdělek
Od 1.6.2025 se mění výpočet průměrného měsíčního (hrubého) výdělku. Konkrétně se jedná o způsob stanovení týdenní pracovní doby pro výpočet.
Dojde-li ke změně týdenní pracovní doby v rozhodném období, vypočte se týdenní pracovní doba tak, že se úhrn součinů jednotlivých týdenních pracovních dob v hodinách a kalendářních dnů, po které byly tyto týdenní pracovní doby uplatněny, vydělí celkovým počtem kalendářních dnů v rozhodném období. Výsledná hodnota se zaokrouhluje na tisíciny nahoru.
Příklad:
Aktuální období je duben 2025. Jako rozhodně období se bere období od 1.1.2025 do 31.3.2025. V lednu a únoru měl zaměstnanec čtyřiceti hodinový úvazek, od března třiceti hodinový.
Pro leden a únor je to 59 (31+28) *40 = 2360 hodin, pro březen je to 31*30 = 930 hodin. Celkem to je 2360+930=3290 hodin. To se vydělí počtem dnů v období (90): 3290/90 = 36,5555555555. Zaokrouhleno na 36,556 a máme týdenní pracovní dobu pro výpočet průměrného měsíčního hrubého výdělku.
Analogickým způsobem se bude od období 6/2025 počítat i hodnota měsíčního odstupného v případě jeho vyplácení.